Lakosságot érintő felhívások és közlemények:
NE DŐLJ BE A TELEFONOS ADATHALÁSZNAK!
HÍVÓSZÁM SPOOFING: HÍVÓSZÁM-HAMISÍTÁS
A hívószám spoofing, azaz hívószám-hamisítás a vishing (hamis banki hívások) adathalász tevékenységek egyik speciális elkövetési technikája. Lényege, hogy az elkövetők módosítják a hívószámot, ami a hívott fél telefonjának kijelzőjén megjelenik, ezzel elrejtve a valódi hívó fél azonosságát. Vagyis híváskor nem a hívást kezdeményező igazi telefonszáma jelenik meg a potenciális áldozatok készülékén, hanem egy másik, jellemzően olyan, ami ismerős: például egy banké, ezáltal még inkább hitelesnek beállítva a hívást. Az ilyen hívások célja elsősorban a bizalom kiépítése, illetve az adathalász támadások elsőszámú védvonalának, az óvatosságnak a kiiktatása: ha az áldozat ismerős telefonszámot lát, amikor hívják, kevésbé lesz gyanakvó és megnő az esélye annak, hogy teljesíti, amit a hívó fél kér tőle.
Mit tegyen?
- Kezelje óvatosan, fenntartással a kéretlen telefonhívásokat!
- Minél sürgetőbb a hívás és az üzenet, annál gyanúsabb! Lassítson és gondolja át alaposan, hogy mit is kérnek valójában!
- Gyanús telefonhívás esetén ne adjon meg személyes adatokat és szakítsa meg a beszélgetést!
- Ha a kijelzett telefonszám valóban a bank ügyfélszolgálati telefonszáma, az sem garancia arra, hogy tényleg onnan keresik. Annak ellenőrzésére, hogy az illető valóban az, akinek mondja magát, keresse meg a szervezet telefonszámát és lépjen vele kapcsolatba közvetlenül! Fontos, hogy az ügyfélszolgálat felé a kapcsolatfelvételt, hívást Ön kezdeményezze az ismert telefonszámon, ne hagyatkozzon visszahívásra vagy átkapcsolásra, amit a csalók felajánlanak.
- Az ellenőrzéshez ne használja a hívó által megadott telefonszámot! A szám hamis lehet vagy létrehozhatták kifejezetten a csaláshoz.
- A csalók az interneten könnyen megszerezhetik az alapvető információkat Önről, például a közösségimédia-profilok felhasználásával. Nem bízhat meg a hívóban csak azért, mert ő ismeri ezeket az adatokat.
- Ha hitelesnek gondolja a telefonhívást, akkor is kérjen keresztazonosítást, melynek során a feltett kérdésekre (például anyja születési neve) a válaszok egyik felét az intézmény ügyintézője adja meg, a válaszok másik felét pedig Ön!
- Soha ne adja meg a betéti vagy hitelkártyája PIN-kódját, CVV-kódját, online banki jelszavát vagy az egyszer használható, második hitelesítési kódot! A bankok, banki ügyintézők sosem kérik el ezeket az információkat!
- Soha ne telepítsen mások kérésére olyan programot számítógépére vagy telefonjára, amit nem ismer! A csalók sokszor vírusvédelmi megoldásnak vagy szoftverfrissítésnek beállítva, álcázva próbálják rávenni áldozatukat arra, hogy visszaéléshez használható programot telepítsenek.
- Soha ne utaljon pénzt telefonon érkező kérésre! Egyik bank sem kér ilyet.
- A csalási szándékú hívásokat jelentse a bankjának!
Kiadta: Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság
Romantikus csalás! Ön hallott már róla? Elmondjuk mi is az.
Az elmúlt időszakban több jelzés érkezett a rendőrségre az úgynevezett „romantikus csalásokról”, melynek célja, hogy pénzt csaljanak ki a potenciális sértettektől – jellemzően 55-60 év feletti emberektől- érzelmekre apellálva.
A társkeresés, ismerkedés nem újkeletű, hiszen már a kép nélküli színes magazinokban, újságokban feladott hirdetéseken keresztül is lehetett társat keresni, akár komolyabb, akár könnyebb kapcsolatra vágyóknak. Az internet nagyrészt átvette az újságok ezen funkcióját, mert gyorsan, egyszerűen kapcsolatba lehet lépni a „kiszemelt” partnerrel, beszélgetést, akár találkozást is lehet kezdeményezni. A társkereső- és közösségi oldalak egyaránt jó terepnek számítanak a „romantikus csalóknak”, akik a kiszemelt hölgy/úr bizalmát igyekeznek megnyerni, a céljuk azonban minden esetben az, hogy pénzt csaljanak ki. Nyelvi akadálya sincsen az ismerkedésnek, mert a fordító programok segítségével tökéletesen megértetik magukat más nyelvet beszélő személyekkel is.
Hogy történik ez a folyamat? Kattintson ide és olvassa el figyelmesen tájékoztatónkat!
FIGYELEM, UNOKÁZÓS CSALÓK! Ön hallott már róla?
Kellő óvatossággal felismerő, ha az ún. unokázós csalás módszerével próbálkoznak a csalók.